wspomnienia

Barbara Sałacka

24.01.1932 r.
 – 30.05.2021 r.
Reżyserka i realizatorka telewizyjna, absolwentka PWSTiF w Łodzi.

29 maja tego roku minęło 45 lat od jej reżyserskiego telewizyjnego debiutu. W ramach Teatru Małych Form zrealizowała wówczas spektakl „O mojej matce” Colette Sidonie-Gabrielle z Mają Komorowską.

Była niezwykle urodziwa, nie dziwi więc, że rozpoczęła studia na Wydziale Aktorskim. Gdyby nie problemy ze strunami głosowymi, dzisiaj żegnalibyśmy Julię, Ofelię, Anielę, czy Hesię.. Nie mając szansy na karierę teatralną, przerwała studia, by terminować jako asystent reżyserów tej miary co, m.in.: Hanuszkiewicz, Konic, Antczak, czy Morgenstern. Z takim zapleczem bez trudu zdała i ukończyła Wydział Reżyserii w łódzkiej Filmówce i rozpoczęła pracę samodzielnego reżysera i realizatora telewizyjnych programów rozrywkowych, poniedziałkowych spektakli Teatru Telewizji i czwartkowych przedstawień spod znaku niezapomnianej Kobry. W poniedziałki i czwartki pustoszały ulice. Miłośnicy teatru i emocji z dreszczykiem w całym kraju czekali na te dni wiedząc, że wieczór przed ekranem nie będzie stracony. I ona miała w tym swój udział, reżyserując i odpowiadając za realizację telewizyjną ponad stu spektakli, wśród których choćby niezapomniany „Ożenek” Gogola, „Miłosierdzie płatne z góry”, „Nieprzyjaciel”, „Dzwony”, „Niedostępna”, „Maria, Elżbieta, Małgorzata”, „Śmierć po raz drugi”, „Bal stulecia”, „W każda pierwszą niedzielę”, czy „Ostatni koncert”.

Pozostanie w naszej pamięci nie tylko, jako artystka, ale też, nie pozbawiona poczucia humoru, z uśmiechem i celnie komentująca otaczającą rzeczywistość, pogodna, serdeczna koleżanka.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej