wspomnienia

EDWARD HULEWICZ

22.11.1937 r.
 – 04.09.2022 r.
Piosenkarz, który rozwijał też inne pasje – malował, pisał teksty piosenek, wiersze (wydał dwa tomiki: „To tylko” i „Byłem ptakiem”), artykuły o tematyce muzycznej oraz wspomnienia z tras koncertowych.

Jednak najważniejsza była dla niego estrada, dla której porzucił przed laty studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku (po latach, aby móc opiekować się dziećmi sierocymi,  ukończył Studium kształcenia wychowawców domów dziecka). W tamtym czasie prowadził szeroką działalność artystyczną w teatrach studenckich, kabaretach, Klubie Studentów Wybrzeża „Żak” i jazzowym „Rudy Kot”. Ruszył też w swoją pierwszą zagraniczną trasę koncertową po Czechosłowacji. Po powrocie do kraju, zauważony przez Redakcję Muzyczną Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, założył zespół Tarpany, z którym dokonał pierwszych nagrań i koncertował na terenie całej Polski. Piosenka jego autorstwa, „Siała baba mak”, okazała się przebojem kilkakrotnie zwyciężając w popularnej audycji „Telewizyjna Giełda Piosenki”, a artysta stał się częstym gościem w studiach: telewizyjnym i radiowym; zaczął też nagrywać płyty. Po rozpadzie Tarpanów dołączył do Heliosów. Z tym zespołem nagrał hit „Obietnice”, który przyniósł mu dużą popularność. Śpiewał też wówczas inne przeboje: „Zaczekaj aż opadnie mgła” i „Dwa złote warkocze”. Po Heliosach przyszedł czas współpracy z big-bandem Kanon Rytm i nagrania piosenek „Gdy przyjdziesz dzisiaj wieczorem”, „Nie pytaj już”, czy do dzisiaj wspominaną „Za zdrowie pań”. Zakończenie pracy z tym zespołem było początkiem kariery solowej, którą budowały utwory kompozytorów: Katarzyny Gärtner, Ryszarda Poznakowskiego, Jarosława Kukulskiego, czy Edmunda Berga oraz współpraca z orkiestrami pod dyrekcją Bogusława Klimczuka i Jerzego Miliana. Brał udział w kilku edycjach Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, na Festiwalu w Rostoku otrzymał wyróżnienie za piosenkę „Ucieczka przed burzą”. Nagrał wiele płyt, z których dwie zyskały status „Złotej płyty” a jedna „Platynowej”.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, wśród których: odznaczenie Zasłużony działacz kultury, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Prometeusz, Jubileuszowe Medale ZASP wydane z okazji 75. i 80-lecia Związku Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenia, z którym związał się ponad cztery dekady temu włączając się w działalność społeczną. Będąc w Zarządzie Sekcji Estrady, która wyróżniła go po latach statuetką Jubilat, przewodniczył dwóm komisjom: jubileuszową Sekcji oraz opieki nad grobami zmarłych artystów. Za zasługi dla ZASP-u został przyjęty do grona Członków Zasłużonych Stowarzyszenia.

W 2019 roku nagrał utwór „Salsa corazon”, a po raz ostatni na dużej scenie pojawił się w 2021 roku podczas 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie wystąpił w koncercie „Wielkie przeboje małego ekranu”, śpiewając piosenkę „Bo życie jedno mam”.

Dzisiaj się dokonało…

fot. Maria Wilma-Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej