wspomnienia

EDWARD HULEWICZ

22.11.1937 r.
 – 04.09.2022 r.
Piosenkarz, który rozwijał też inne pasje – malował, pisał teksty piosenek, wiersze (wydał dwa tomiki: „To tylko” i „Byłem ptakiem”), artykuły o tematyce muzycznej oraz wspomnienia z tras koncertowych.

Jednak najważniejsza była dla niego estrada, dla której porzucił przed laty studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku (po latach, aby móc opiekować się dziećmi sierocymi,  ukończył Studium kształcenia wychowawców domów dziecka). W tamtym czasie prowadził szeroką działalność artystyczną w teatrach studenckich, kabaretach, Klubie Studentów Wybrzeża „Żak” i jazzowym „Rudy Kot”. Ruszył też w swoją pierwszą zagraniczną trasę koncertową po Czechosłowacji. Po powrocie do kraju, zauważony przez Redakcję Muzyczną Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, założył zespół Tarpany, z którym dokonał pierwszych nagrań i koncertował na terenie całej Polski. Piosenka jego autorstwa, „Siała baba mak”, okazała się przebojem kilkakrotnie zwyciężając w popularnej audycji „Telewizyjna Giełda Piosenki”, a artysta stał się częstym gościem w studiach: telewizyjnym i radiowym; zaczął też nagrywać płyty. Po rozpadzie Tarpanów dołączył do Heliosów. Z tym zespołem nagrał hit „Obietnice”, który przyniósł mu dużą popularność. Śpiewał też wówczas inne przeboje: „Zaczekaj aż opadnie mgła” i „Dwa złote warkocze”. Po Heliosach przyszedł czas współpracy z big-bandem Kanon Rytm i nagrania piosenek „Gdy przyjdziesz dzisiaj wieczorem”, „Nie pytaj już”, czy do dzisiaj wspominaną „Za zdrowie pań”. Zakończenie pracy z tym zespołem było początkiem kariery solowej, którą budowały utwory kompozytorów: Katarzyny Gärtner, Ryszarda Poznakowskiego, Jarosława Kukulskiego, czy Edmunda Berga oraz współpraca z orkiestrami pod dyrekcją Bogusława Klimczuka i Jerzego Miliana. Brał udział w kilku edycjach Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, na Festiwalu w Rostoku otrzymał wyróżnienie za piosenkę „Ucieczka przed burzą”. Nagrał wiele płyt, z których dwie zyskały status „Złotej płyty” a jedna „Platynowej”.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, wśród których: odznaczenie Zasłużony działacz kultury, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Prometeusz, Jubileuszowe Medale ZASP wydane z okazji 75. i 80-lecia Związku Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenia, z którym związał się ponad cztery dekady temu włączając się w działalność społeczną. Będąc w Zarządzie Sekcji Estrady, która wyróżniła go po latach statuetką Jubilat, przewodniczył dwóm komisjom: jubileuszową Sekcji oraz opieki nad grobami zmarłych artystów. Za zasługi dla ZASP-u został przyjęty do grona Członków Zasłużonych Stowarzyszenia.

W 2019 roku nagrał utwór „Salsa corazon”, a po raz ostatni na dużej scenie pojawił się w 2021 roku podczas 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie wystąpił w koncercie „Wielkie przeboje małego ekranu”, śpiewając piosenkę „Bo życie jedno mam”.

Dzisiaj się dokonało…

fot. Maria Wilma-Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Barbara Stesłowicz-Biały

30.08.1936 r.
 – 24.10.2023 r.
Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odeszła aktorka – Barbara Stesłowicz-Biały. Związana z wieloma teatrami m.in: Teatrem Dolnośląskim, Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatrze Rozmaitości we Wrocławiu, Teatrze Bagatela i Teatrze Ludowym w Krakowie.
więcej

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej