Search
Generic filters
Wspomnienia

EDWARD HULEWICZ

22.11.1937 - 
04.09.2022 -
Piosenkarz, który rozwijał też inne pasje – malował, pisał teksty piosenek, wiersze (wydał dwa tomiki: „To tylko” i „Byłem ptakiem”), artykuły o tematyce muzycznej oraz wspomnienia z tras koncertowych.

Jednak najważniejsza była dla niego estrada, dla której porzucił przed laty studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku (po latach, aby móc opiekować się dziećmi sierocymi,  ukończył Studium kształcenia wychowawców domów dziecka). W tamtym czasie prowadził szeroką działalność artystyczną w teatrach studenckich, kabaretach, Klubie Studentów Wybrzeża „Żak” i jazzowym „Rudy Kot”. Ruszył też w swoją pierwszą zagraniczną trasę koncertową po Czechosłowacji. Po powrocie do kraju, zauważony przez Redakcję Muzyczną Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, założył zespół Tarpany, z którym dokonał pierwszych nagrań i koncertował na terenie całej Polski. Piosenka jego autorstwa, „Siała baba mak”, okazała się przebojem kilkakrotnie zwyciężając w popularnej audycji „Telewizyjna Giełda Piosenki”, a artysta stał się częstym gościem w studiach: telewizyjnym i radiowym; zaczął też nagrywać płyty. Po rozpadzie Tarpanów dołączył do Heliosów. Z tym zespołem nagrał hit „Obietnice”, który przyniósł mu dużą popularność. Śpiewał też wówczas inne przeboje: „Zaczekaj aż opadnie mgła” i „Dwa złote warkocze”. Po Heliosach przyszedł czas współpracy z big-bandem Kanon Rytm i nagrania piosenek „Gdy przyjdziesz dzisiaj wieczorem”, „Nie pytaj już”, czy do dzisiaj wspominaną „Za zdrowie pań”. Zakończenie pracy z tym zespołem było początkiem kariery solowej, którą budowały utwory kompozytorów: Katarzyny Gärtner, Ryszarda Poznakowskiego, Jarosława Kukulskiego, czy Edmunda Berga oraz współpraca z orkiestrami pod dyrekcją Bogusława Klimczuka i Jerzego Miliana. Brał udział w kilku edycjach Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, na Festiwalu w Rostoku otrzymał wyróżnienie za piosenkę „Ucieczka przed burzą”. Nagrał wiele płyt, z których dwie zyskały status „Złotej płyty” a jedna „Platynowej”.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, wśród których: odznaczenie Zasłużony działacz kultury, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Prometeusz, Jubileuszowe Medale ZASP wydane z okazji 75. i 80-lecia Związku Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenia, z którym związał się ponad cztery dekady temu włączając się w działalność społeczną. Będąc w Zarządzie Sekcji Estrady, która wyróżniła go po latach statuetką Jubilat, przewodniczył dwóm komisjom: jubileuszową Sekcji oraz opieki nad grobami zmarłych artystów. Za zasługi dla ZASP-u został przyjęty do grona Członków Zasłużonych Stowarzyszenia.

W 2019 roku nagrał utwór „Salsa corazon”, a po raz ostatni na dużej scenie pojawił się w 2021 roku podczas 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie wystąpił w koncercie „Wielkie przeboje małego ekranu”, śpiewając piosenkę „Bo życie jedno mam”.

Dzisiaj się dokonało…

fot. Maria Wilma-Hinz

Zobacz również