wspomnienia

EDWARD HULEWICZ

22.11.1937 r.
 – 04.09.2022 r.
Piosenkarz, który rozwijał też inne pasje – malował, pisał teksty piosenek, wiersze (wydał dwa tomiki: „To tylko” i „Byłem ptakiem”), artykuły o tematyce muzycznej oraz wspomnienia z tras koncertowych.

Jednak najważniejsza była dla niego estrada, dla której porzucił przed laty studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku (po latach, aby móc opiekować się dziećmi sierocymi,  ukończył Studium kształcenia wychowawców domów dziecka). W tamtym czasie prowadził szeroką działalność artystyczną w teatrach studenckich, kabaretach, Klubie Studentów Wybrzeża „Żak” i jazzowym „Rudy Kot”. Ruszył też w swoją pierwszą zagraniczną trasę koncertową po Czechosłowacji. Po powrocie do kraju, zauważony przez Redakcję Muzyczną Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, założył zespół Tarpany, z którym dokonał pierwszych nagrań i koncertował na terenie całej Polski. Piosenka jego autorstwa, „Siała baba mak”, okazała się przebojem kilkakrotnie zwyciężając w popularnej audycji „Telewizyjna Giełda Piosenki”, a artysta stał się częstym gościem w studiach: telewizyjnym i radiowym; zaczął też nagrywać płyty. Po rozpadzie Tarpanów dołączył do Heliosów. Z tym zespołem nagrał hit „Obietnice”, który przyniósł mu dużą popularność. Śpiewał też wówczas inne przeboje: „Zaczekaj aż opadnie mgła” i „Dwa złote warkocze”. Po Heliosach przyszedł czas współpracy z big-bandem Kanon Rytm i nagrania piosenek „Gdy przyjdziesz dzisiaj wieczorem”, „Nie pytaj już”, czy do dzisiaj wspominaną „Za zdrowie pań”. Zakończenie pracy z tym zespołem było początkiem kariery solowej, którą budowały utwory kompozytorów: Katarzyny Gärtner, Ryszarda Poznakowskiego, Jarosława Kukulskiego, czy Edmunda Berga oraz współpraca z orkiestrami pod dyrekcją Bogusława Klimczuka i Jerzego Miliana. Brał udział w kilku edycjach Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, na Festiwalu w Rostoku otrzymał wyróżnienie za piosenkę „Ucieczka przed burzą”. Nagrał wiele płyt, z których dwie zyskały status „Złotej płyty” a jedna „Platynowej”.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, wśród których: odznaczenie Zasłużony działacz kultury, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Prometeusz, Jubileuszowe Medale ZASP wydane z okazji 75. i 80-lecia Związku Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenia, z którym związał się ponad cztery dekady temu włączając się w działalność społeczną. Będąc w Zarządzie Sekcji Estrady, która wyróżniła go po latach statuetką Jubilat, przewodniczył dwóm komisjom: jubileuszową Sekcji oraz opieki nad grobami zmarłych artystów. Za zasługi dla ZASP-u został przyjęty do grona Członków Zasłużonych Stowarzyszenia.

W 2019 roku nagrał utwór „Salsa corazon”, a po raz ostatni na dużej scenie pojawił się w 2021 roku podczas 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie wystąpił w koncercie „Wielkie przeboje małego ekranu”, śpiewając piosenkę „Bo życie jedno mam”.

Dzisiaj się dokonało…

fot. Maria Wilma-Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Zofia Bajuk–Pieczul

13.04.1935 r.
 – 04.09.2022 r.
14 września, na cmentarzu centralnym Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu pożegnaliśmy jedną z najstarszych członkiń naszego Stowarzyszenia. Była z nami przez blisko 65 lat.
więcej

EDWARD HULEWICZ

22.11.1937 r.
 – 04.09.2022 r.
Piosenkarz, który rozwijał też inne pasje – malował, pisał teksty piosenek, wiersze (wydał dwa tomiki: „To tylko” i „Byłem ptakiem”), artykuły o tematyce muzycznej oraz wspomnienia z tras koncertowych.
więcej

WIKTOR ZATWARSKI

02.11.1935 r.
 – 31.08.2022 r.
Aktor i wokalista, absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, po ukończeniu której związał się z Teatrem im. Juliusza Słowackiego, gdzie w 1957 roku zadebiutował rolą Maski w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Bronisława Dąbrowskiego.
więcej

MARIA TREUTZ-KUSZYŃSKA

13.01.1930 r.
 – 30.07.2022 r.
Aktorka teatralna, która, zanim rozpoczęła studia na warszawskiej PWST w 1950 roku, należała do amatorskiego zespołu szerzącego polskość na ziemiach odzyskanych. Zawodowo współpracowała z Poznańską Estradą, poznańskim Teatrem Satyryków, a zadebiutowała na deskach Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie rolą Skierki w „Balladynie” Słowackiego w reżyserii Stanisława Cegielskiego.
więcej

Zygmunt Józefczak

30.04.1947 r.
 – 24.07.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie /1969/, w latach 1.07.1969 – 31.08.1971 – aktor Teatru Ludowego w Krakowie, od 1.09.1971 związany ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzewskiej w Krakowie. Wieloletni członek Związku Artystów Scen Polskich, Oddziału w Krakowie.
więcej

Barbara Martynowicz

09.09.1929 r.
 – 23.07.2022 r.
Znakomita aktorka, asystent reżysera i inspicjentka, przez 26 lat była częścią zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej.
więcej