wspomnienia

Józefa Zyta Grabowska

08.11.1939 r.
 – 26.09.2020 r.
Odeszła aktorka lalkarka Teatru Lalek „Czerwony Kapturek” w Olsztynie (od 1958 roku), gdzie zadebiutowała rolą Bąka i Kota w „Pinokiu” Collodiego, w reżyserii Jana Wroniszewskiego, a od 1 września 1974 roku Teatru „Lalka” w Warszawie.

Na tej scenie wcieliła się w rozliczne postaci. Była Krową i Dziewczyną z ludu w „Słowiku” Brylla (reżyseria Julianna Całkowa), Aniołem w „Szopce krakowskiej” Stanisława i Tadeusza Estreicherów (reżyseria Bohdan Radkowski), tytułową Żabką w „Żabce i lwie” Ustinova (reżyseria Janusz Kłosiński), Gęślarzem i Żoną Popiela w „O Piaście i Popielu” Świrszczyńskiej (reżyseria Edward Dobraczyński), Spikerką, Ogrodniczką i Lisicą (również asystentką reżysera Janusza Kłosińskiego) w „O Mądrym Tchórzu” Dygasińskiego, czy Babą Jagą w „O straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku” Kownackiej (reżyseria Edward Dobraczyński).

W ostatnim swoim spektaklu premierowym, „Mio, mój Mio” Astrid Lindgren w reżyserii Włodzimierza Fełenczaka, zagranym w 1987 roku, wcieliła się w dwie postaci – Ciotki Edli i Strażnika.

Prowadziła też swój własny Teatr Marionetek, szerząc wiedzę o teatrze lalek i odnosząc sukcesy. Praca była jej pasją.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej