wspomnienia

MARIA TREUTZ-KUSZYŃSKA

13.01.1930 r.
 – 30.07.2022 r.
Aktorka teatralna, która, zanim rozpoczęła studia na warszawskiej PWST w 1950 roku, należała do amatorskiego zespołu szerzącego polskość na ziemiach odzyskanych. Zawodowo współpracowała z Poznańską Estradą, poznańskim Teatrem Satyryków, a zadebiutowała na deskach Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie rolą Skierki w „Balladynie” Słowackiego w reżyserii Stanisława Cegielskiego.

Na tej scenie była też Zuzią w „Imieninach pana dyrektora” Skowrońskiego, Pernette Laprade w „Szczęśliwych dniach” Pugeta, Baletnicą w „Żołnierzu Królowej Madagaskaru” Tuwima.

Teatr Ziemi Opolskiej, to Helena w „Panu Damazym” Blizińskiego i Maja w „Achillesie i pannach” Swinarskiego, Donna Clara w „Zielonym Gilu” de Moliny, Maria w „Wieczorze Trzech Króli” Szekspira, czy tytułowy „Czerwony Kapturek” Szwarca.

Powrót do rodzinnego miasta zaowocował angażem do Teatru Ziemi Mazowieckiej i rolami, m.in.: Marianny w „Świętoszku” Moliera, Liesel w „Niemcach” Kruczkowskiego i Doktor Matyldy von Zahnd w „Fizykach” Durrenmatta, Diany w „Fantazym” Słowackiego, Taisy Iljiniszny Szeławiny w „Grzesznikach bez winy” Ostrowskiego i Wandy Lektorowiczówny w „Janie Macieju Wścieklicy” Witkiewicza, Anieli w „Ślubach panieńskich” i Fruzi w „Damach i huzarach” Fredry, Duniaszki w „Ożenku” Gogola, Emilii w szekspirowskiej „Komedii omyłek”, czy Tadrachowej w „Moralności pani Dulskiej” Zapolskiej. Tworząc sceniczne kreacje, pracowała z Wandą Laskowską, Janem Świderskim i Tadeuszem Aleksandrowiczem, Henrykiem Szletyńskim, Ireną Górską, Piotrem Pawłowskim i Stefanią Domańska, Andrzejem Ziębińskim, Zofią Wierchowicz, Teresą Żukowską.

Od 1959 roku była związana z ZASP-em, Sekcją Teatrów Dramatycznych, włączając się w działalność społeczną na rzecz środowiska artystycznego, reprezentując Stowarzyszenie również poza granicami kraju.

Odeszła serdeczna Koleżanka czuła na potrzeby artystów, swoich rówieśników, skupionych wokół Związku Artystów Scen Polskich.

fot. Edyta Garnowska
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej